Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Охарактеризуйте, будь ласка, загальну структуру Вижницького районного суду.
До повноважень голови суду, відповідно до статті 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», входить, зокрема, представлення суду як органу державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами; визначення адміністративних повноважень заступника голови місцевого суду; контроль за ефективністю діяльності апарату суду. Голова суду з питань, що належать до його адміністративних повноважень, видає накази і розпорядження.
Заступник голови суду відповідно до статті 25 Закону здійснює адміністративні повноваження, визначені головою суду.
Всі судді суду відповідно до статті 23 Закону здійснюють судочинство в порядку, встановленому процесуальним законом, а також інші повноваження, визначені законом.
В апараті Вижницького районного суду Чернівецької області утворено канцелярію, яка щоденно протягом робочого часу суду забезпечує прийняття та реєстрацію документів, що подаються до суду, до складу якої входять: старший секретар суду, секретарі суду, діловод.
До штату апарату суду також входять: помічник голови суду, помічник заступника голови суду та помічники суддів, головний спеціаліст з інформаційних технологій, консультант з кадрової роботи, секретарі судових засідань, судові розпорядники та архіваріус.
Всього за штатним розписом у Вижницькому районному суді працює 22 особи.
Відомо, що основні зусилля судовий орган зосереджує на розгляді цивільних, адміністративних, кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення. Яке співвідношення цих матеріалів у Вашому суді?
В 2013 році на розгляд Вижницького районного суду поступило 187 кримінальних проваджень, 1116 цивільних справ, 65 адміністративних справ та 1271 справа про адміністративні правопорушення.
Так, найбільш поширеними вчиненими кримінальними правопорушеннями є правопорушення, передбачені ст..125 КК України (умисне легке тілесне ушкодження), 185 КК України (крадіжка).
Стосовно розглянутих в суді цивільних справ, то найбільшу питому вагу складають позови банків про стягнення заборгованості по кредитних договорах, спори, що виникають з сімейних правовідносин, зокрема про розірвання шлюбу та стягнення аліментів на утримання дітей; позови про визнання права власності на спадкове майно.
Що стосується справ про адміністративні правопорушення, то «лідерські» позиції займають правопорушення, передбачені ст.. 173-2 КУпАП (вчинення насильства в сім»ї), 173 КУпАП (дрібне хуліганство), ст.. 130 КУпАП (керування транспортними засобами в стані алкогольного сп»яніння), ст..124 КУпАП (порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів), ст..164 КУпАП (порушення порядку провадження господарської діяльності).
У Вашому провадженні цього року перебувало чимало кримінальних справ, яка з них і чим Вас особисто вразила?
Дійсно, як це не сумно, кримінальних справ вистачає. Серед розглянутих цього року кримінальних справ особливо запам»яталася справа по обвинуваченню В. у вчиненні злочину, передбаченого ст..122 ч.1 КК України. В результаті розгляду вказаної справи в суді, В. визнано винним у в тому, що він у вересні 2012 року, перебуваючи в стані алкогольного сп»яніння, знаходячись в будинку по місцю проживання наніс більше 10 ударів дерев»яним поліном в ділянки голови та тулуба дружині, чим спричинив їй тілесні ушкодження середнього ступеня важкості. Запам»яталася вказана кримінальна справа не лише особливою жорстокістю, з якою побив чоловік жінку, а й тим, що вона, будучи молодою особою віком до 30 років, померла від гострого отруєння етиловим спиртом, що встановлено висновком експертизи. Вказане свідчить про те, що пияцтво було і залишається гострою соціальною проблемою, яка потребує вирішення.
Повчальною є і кримінальна справа по обвинуваченню Б. у вчиненні злочинів, передбачених ст.190 ч.3, ст.190 ч.2 КК України, розглянута у квітні цього року. Зокрема, Б. визнано винним у заволодінні чужим майном шляхом шахрайства за кваліфікуючими ознаками вчинене повторно та яке завдало матеріальної шкоди у великих розмірах. По даній кримінальній справі в якості потерпілих проходило 15 осіб. Загалом, підсудний Б. шляхом шахрайських дій спричинив шкоду потерпілим на загальну суму більше 400 000 грн. Всі шахрайські дії підсудний відносно потерпілих вчиняв ідентичним способом, а саме: знайомився з потерпілими і під час розмови повідомляв їм, що займається перевезенням автомобілів з-за кордону, далі пропонував їм перегнати автомобіль з-за кордону по вигідній ціні, після чого, як правило, вони домовлялися про марку автомобіля, який необхідно доставити з-за кордону та його вартість. В подальшому, Б. під приводом ввезення з-за кордону автомобіля, шляхом обману заволодівав грошима потерпілих, не маючи при цьому наміру виконувати взяті на себе зобов”язання та розпоряджався вказаними коштами на власний розсуд. Під час розгляду справи дивувало те, з якою легкістю люди довіряють зовсім незнайомій людині свої кошти, не маючи при цьому жодних гарантій виконання зобов»язань.
Розвиток та вдосконалення інноваційних систем не минули і судової гілки влади. Зокрема, мова йде про впровадження у практику судів програм «Електронний суд», «Інноваційний кіоск», направлення учасникам судових засідань SMS -повісток тощо. Детальніше, будь ласка, про ці нововведення, їх переваги та перспективи…
Процес комп»ютеризації та запровадження у практику судових інституцій України сучасних інноваційних технологій триває уже десять останніх років. На сьогодні використовується вже третя програма «Діловодство-3», за допомогою якої відбувається автоматичний розподіл судових справ між суддями, проведення судового процесу у режимі відеоконференції, що дозволило учасникам процесу брати участь у судових засіданнях дистанційно, що значно економить час, мото- та енергоресурси на перевезення осіб, які перебувають під арештом, витрати на залучення до процесу свідків з інших регіонів. А цими днями у судах розпочинає діяти програма «Електронний суд».
Це нововведення надзвичайно корисне та практично вигідне для громадян, адже дає змогу надсилати у місцеві суди копії матеріалів позовних заяв в електронному варіанті.
Із заздалегідь розміщених на веб-порталі певного районного суду інформацій позивачі матимуть змогу довідуватись про дату призначення розгляду даної позовної заяви.
У будь-який час та в будь-якому місці приймати на мобільний телефон надіслану судом SMS-повістку про виклик до суду та дату розгляду цивільної справи.
Окрім того, вже згодом, після розгляду у місцевому суді цивільної справи, своєчасно отримати копію рішення по справі і (у випадку, коли позивач прийняв рішення про його оскарження) надіслати в апеляційну чи касаційну інстанції відповідні скарги.
Таким чином, громадяни, користуючись комп»ютерною системою «Електронний суд», значно економлять свій особистий час та кошти для поїздок до суду.
А що ж потрібно для того, щоб громадянин став електронним користувачем комп»ютерної системи «Електронний суд»? Звичайно ж, персональний комп»ютер, принтер, вихід на «Інтернет» та елементарні знання поводження з комп»ютером, а також зареєструватися у системі обігу електронними документами між судом і учасниками судового процесу (завести скриньку електронного суду), оформити електронний підпис, подати до місцевого суду заявку на отримання процесуальних документів за конкретною справою, а також повідомити працівників апарату суду про згоду на SMS-розсилки, тобто на отримання на мобільний телефон інформації про дату та час розгляду у засіданні конкретної цивільної справи.
І, наостанок, 15 грудня Указом Президента України в Україні встановлено щорічне професійне свято - День працівників суду, а тому, користуючись моментом, хочу привітати суддів та апарат Вижницького районного суду з професійним святом. Бажаю Вам міцного здоров'я і щастя. Нехай удача та професійні успіхи будуть вашими постійними супутниками у житті. Натхнення вам, мужності й оптимізму!
Голова суду: Круглюк В.Г.