flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Утримання дитини – обов’язок батьків

27 серпня 2019, 15:03

Відповідно до статті 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. Так, батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.  У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Якщо між батьками дитини відсутня домовленість, то при наявності спору,  за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів. Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Відповідно до статті 182 Сімейного кодексу України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У 2019 році ці суми є такими:

- для дітей до 6 років – 813 грн. (з 01.01.2019р.); 849,5 грн. (з 01.07.2019р.); 889,5 грн. (з 01.12.2019р.).

- для дітей з 6 до 18 років – 1013,5 грн. (з 01.01.2019р.); 1059 грн. (з 01.07.2019р.); 1109 грн. (з 01.12.2019р.).

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

У 2019 році ці суми є такими:

- для дітей до 6 років – 1626 грн. (з 01.01.2019р.); 1699 грн. (з 01.07.2019р.); 1799 грн. (з 01.12.2019р.).

- для дітей з 6 до 18 років – 2027 грн. (з 01.01.2019р.); 2118 грн. (з 01.07.2019р.); 2218 грн. (з 01.12.2019р.).

Отримати мінімальний гарантований розмір аліментів можливо за спрощеною системою у порядку наказного провадження. Для цього необхідно звернутися із заявою про видачу судового наказу на аліменти за місцем проживання особи, яка стягує виплати і проживає з дитиною або за місцем проживання платника аліментів.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів може бути присуджений судом лише у порядку позовного провадження і у разі достатності доходу платника аліментів.

Максимальний розмір аліментів становить 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Отримати максимальний розмір аліментів можливо лише у порядку загального позовного провадження. Під час судового розгляду справи, отримувач аліментів повинен довести ряд обставин: необхідність зазначеного розміру аліментів у зв’язку із станом здоров’я, матеріальним становищем дитини, наявність у платника аліментів фінансової можливості на оплату таких аліментів та інші обставини, що мають істотне значення.

Той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

Крім цього згідно статті 190 Сімейного кодексу України, той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору. Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно. У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов'язується самостійно утримувати її. Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов'язку брати участь у додаткових витратах на дитину. На майно, одержане за договором відповідно до частини першої цієї статті, не може бути звернене стягнення. Майно, одержане дитиною за цим договором, може бути відчужене до досягнення нею повноліття лише з дозволу органу опіки та піклування.

 

 

 

 

Прес-служба Вижницького районного суду